תפריט נגישות

סמל יעקב בנאי ז"ל

יעקב בנאי
בן 20 בנפלו
בן מרסל ושלמה
נולד באשקלון
בכ"ח בניסן תשכ"א, 14/4/1961
שרת בחיל המודיעין
יחידה: 5410
התגייס ב-נובמבר 1979
נפל בעת שירותו
בג' בתמוז תשמ"א, 4/7/1981
מקום נפילה: מעלה אדומים
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: אשקלון
הותיר: הורים, אח ושתי אחיות

סיפור חיים

בן מרסל ושלמה, נולד ביום כ"ח בניסן תשכ"א (14.4.1961) באשקלון. יעקב בן הזקונים למשפחת בנאי יוצאת עירק שעלתה ארצה בשנות החמישים, נולד גדל והתחנך באשקלון. יעקב התחיל את לימודיו בבית-הספר היסודי על-שם בן-צבי. אחרי שהשלים שמונה שנות לימוד, הוא עבר לבית-הספר התיכון "תגר", וסיימו בהצלחה. הוריו של יעקב עלו מעירק, ולכן הוא היטיב לדבר ערבית. כשהתקרב מועד גיוסו לצה"ל, היה יעקב מועמד לשרת בחיל המודיעין.

בנובמבר 1979 התגייס, עבר אימוני טירונות, ונשלח לאולפן להשתלם בשפה הערבית. הוא התחיל לשרת בחיל המודיעין כמתרגם. ביולי 1980, עלה יעקב לדרגת רב"ט, ושירת כמתרגם לערבית במעבר על גשרי הירדן. הוא הצליח בתפקידו, ובמרס 1981 עלה לדרגת סמל.

ביום 29.6.1981 נסע יעקב במכונית צבאית בכביש ירושלים-יריחו. הוא היה בדרכו למשימה צבאית על גשרי אדם ואלנבי, שעל הירדן. ליד מעלה-אדומים נתקלה המכונית בצינור מים, התהפכה ונפלה לתהום. החיילים שהיו במכונית נפגעו. יעקב נפצע אנושות והובהל לבית-החולים. חמישה ימים נאבק על חייו.

ביום ג' בתמוז תשמ"א (4.7.1981), הוא מת מפצעיו. בן 20 שנים הוא היה במותו. יעקב הובא למנוחות בבית-הקברות הצבאי באשקלון. הוא השאיר אחריו הורים, אח ושתי אחיות.

מפקד יחידתו כתב עליו, במכתב תנחומים למשפחתו: "חצי שנה לאחר שהתגייס הצטרף ליחידתנו ורק שנה וחצי עשה עמנו, עד שחייו הצעירים נקפדו. כחייל צעיר המתלבט בדרכו התמיד יעקב להתעקש על לימוד מעמיק ויסודי של כל פרט בעבודתנו, מעבר לנדרש ממנו. השקט והשלווה שהקרין על סביבתו, היו פרי חינוך של בית ומשפחה שבהם צמח ובגר. תמיד התנדב לפעילויות בשטח, שהעדיפן על שגרה של עבודה במשרד. במהלך שירותו התגלה כחבר נאמן, אשר היווה מרכז חברתי, בשל חוש ההומור ועומק המחשבה שניחן בהם".

בניית אתרים: